fbpx

קונקשיין וטיולים במדינות מוסלמיות\ערביות

בפוסט הזה אענה על השאלות בנוגע לקונקשיין וכניסה למדינות מוסלמיות \ ערביות עם דרכון ישראלי, ועם דרכון לא ישראלי.
כל הכתוב כאן מבוסס על הידע והנסיון האישי שלי בלבד, אין באמור כאן המלצה או הוראה כיצד לפעול, והיכן לטייל. נהגו בחוכמה ושמרו על עצמכם.

לאלו שעובדים מרחוק ומטיילים בעולם (נוודים דיגיטליים) יש יותר סיכוי (או הזדמנות) למצוא עצמם במדינה שלא מאפשרת כניסה לישראלים.
אם זה הרצון לטייל באותה מדינה, או האפשרות לקחת טיסה נוחה יותר עם עצירה במקום כמו קטאר או מלזיה – תמיד נשאלת השאלה כמה בעייתי זה, ומה הם הסיכונים.

מספר מדינות מוסלמיות לא מאפשרות כניסת ישראלים לשטחם, זאת בעקבות החלטה היסטורית להחרים את ישראל, אך קונקשיין כן מתאפשר בתנאים מסויימים לבעלי דרכון ישראלי.

המדינות שלא מאפשרות כניסת ישראלים לשטחן:
איראן, עיראק, פקיסטן, ערב הסעודית, תימן, עומאן, בנגלדש, מלזיה, אינדונזיה*, לבנון, סוריה, לוב, קטאר, אלג'ריה, ברונאי.
* אינדונזיה כן מנפיקה אשרות לבעלי דרכון ישראלי תחת מגבלות מסוימות, תוכלו לקרוא כאן על ויזה לבאלי.

על פי חוק, לישראלים אסור לבקר או לסחור עם מדינות אויב. מי שעובר על החוק הזו צפוי להישפט, והוא חל על כל אזרח ישראלי, גם אם ביקר במדינת אויב תחת דרכון אחר.
הרשימה הזו מונה את: איראן, לבנון, סוריה, עיראק, תימן וערב הסעודית. (המצב עם ערב הסעודית משתנה בעקבות ההתקרבות המדינית בשנים האחרונות ואפילו מטוסים ישראלים רשאים כעת לטוס מעל המדינה)

באלי, אינדונזיה, ספטמבר 2023

 

בעלי דרכון ישראלי בלבד
– כניסה
לאותן מדינות אינה אפשרית והגעה אליהן ללא ויזה ו\או תיאום מראש עלולה להוות סיכון אישי במיוחד במדינות עוינות לישראל כמו לבנון, סוריה ואיראן.
אם תגיעו למדינות כמו בנגלדש, אינדונזיה או עומאן – סביר להניח שיסרבו את כניסתכם, וידרשו ממכם לעלות על טיסה אחרת, החוצה מהמדינה בהקדם האפשרי (אין הבטחה כזו, וכמובן ישנה הוראה והמלצה רשמית של גורמים ישראלים רשמיים לא להגיע או אפילו לבצע קונקשין ביעדים כאלו).
מדינות נורמליות אינן חוטפות אזרחים רק בגלל שאין להם אישור כניסה למדינה, גם אם הם ישראלים (איראן ולבנון אינן נחשבות נורמליות), אלא מסרבות כניסה, בעבר, ישראלים נחתו באיראן ובסעודיה (2007, 2014, 2023) בעקבות נחיתות חירום, והמשיכו לאחר מכן לדרכם.

חשוב, תמיד:
אם קרה והגעתם לביקורת גבולות כזו, נהגו בכבוד, והימנעו מעימותים פוליטים. זכרו שאתם אנשים חופשיים, תיירים אזרחי העולם, ואינכם נציגים רשמיים של מדינת ישראל.
גם אם יבקשו לשאול מספר שאלות, ובהנחה שאינכם מרגלים\ פושעים – בסופו של התהליך תתבקשו לעזוב את המדינה בטיסה.

קונקשיין מתאפשר ברוב הפעמים והוא הרבה פחות בעייתי במיוחד במצב בו טיסת ההמשך היא של אותה חברת התעופה איתם הגעתם, ובאותו הטרמינל – במקרים כאלו אין צורך בביקורת גבולות כלל.
הימנעו מלבצע קונקשיינים שאתם מרכיבים בעצמכם, כלומר שתי טיסות שאתם מזמינים בנפרד. במקרה כזה, סיכוי גבוה שכן תצטרכו לעבור דרך ביקורת דרכונים (אך לא מחייב), ובמיוחד אם אתם מוסרים מזוודה לבטן המטוס וצריכים להעביר אותה בעצמכם, במקרה כזה סיכוי של 99% שתצטרכו לעבור בביקורת הגבולות, שם לא יאפשרו לכם לעבור.

בדוחא (קטאר) לדוגמא יש רק טרמינל אחד גדול ולכן אין בעיה לבצע קונקשיין.
לעומת זאת בקואלה לומפור (מלזיה) יש שני טרמינלים, האחד ראשי לחברות התעופה הגדולות, והשני לחברות תעופה קטנות (low cost), ובמקרה ואתם צריכים לעבור בין הטרמינלים תצטרכו לעבור דרך ביקורת גבולות.

בעלי אזרחות ודרכון נוספים
– בהינתן ולא רשום על הדרכון שלכם שנולדתם בישראל, תל-אביב וכדומה – ההנחה היא שאין כלל בעיה לעשות קונקשין או לבקר במדינה.
אך במרבית הדרכונים רשומה מדינת או עיר הלידה כ-ISRAEL, TEL AVIV וכדומה

באופן כללי, מדינות, פקידי הגירה והחוק שמגדיר מי רשאי להיכנס למדינה אינם מתייחסים לארץ הלידה, אלא רק לארץ המוצא של הדרכון.
אדם בעל דרכון גרמני הוא בעל אזרחות *גרמנית* בלי קשר לארץ הלידה, ומדינה נורמלית לא תעצור אזרח גרמניה בגלל ארץ הלידה שלו – זוהי תקרית דיפלומטית שמהווה הפרה של הסכמים בין מדינות.
דרכון הינו מסמך מעבר רשמי של מדינה וצריך להיות מכובד על ידי אותן מדינות איתם יש יחסים דיפלומטים.
לכן, אם החוק המקומי מאפשר כניסה של אזרח מדינת xyz לבקר באותה המדינה – לא אמורה להיות כלל בעיה בכניסה.
* מדגיש את היוצא מן הכלל: איראן, לבנון, סוריה ותימן.

לבעלי אזרחות שניה ודרכון נוסף לא צריכה להיות בעיה בכניסה למדינות האלו, גם במידה ונדרשת ויזה.
דווקא במדינות בהן נדרשת ויזה מראש יש לכם יותר ודאות, כי אישור הכניסה יינתן לכם לפני הגעתכם (אני הוצאתי ויזה מראש לעומאן, ערב הסעודית, ויזה בהגעה בבנגלדש וקטאר).

בעיה שיכולה לצוץ כאשר אתם עוזבים מדינה אחת עם הדרכון הישראלי, ומבקשים להיכנס למדינה ערבית\מוסלמית עם הדרכון השני שלכם – במקרה כזה יכול להיות שפקיד ההגירה יבקש לראות את חותמת היציאה מהמדינה הקודמת בה ביקרתם.
לדוגמא, טסתם מתאילנד למלזיה: יצאתם מתאילנד עם הדרכון הישראלי, ועכשיו אתם מבקשים להיכנס למלזיה עם הדרכון השני שלכם.
יש לקחת את המצב הזה בחשבון.

אזרחים ישראלים רבים מחזיקים באזרחות נוספות ומטיילים בעולם – ככל הידוע לי ומחיפושים באינטרנט – לא מצאתי מקרה בו בעל אזרחות ודרכון נוספים נעצר או נאסר במדינה שמחרימה את ישראל בגלל שיש לו אזרחות ישראלית או נולד בישראל.

ביקור בעומאן 2020

הנסיון האישי שלי
אני מחזיק בדרכון ישראלי ובדרכון נוסף אירופאי (מדינת איחוד) עליו כתוב שנולדתי ב-ISR.
בפעם הראשונה שרציתי לבקר באיחוד האמירויות, טרם הסכמי השלום, פשוט צלצלתי ל-2 שגרירויות של איחוד האמירויות, אמרתי שיש לי דרכון אירופאי עליו רשום שנולדתי בישראל – התשובה הייתה זהה "לא אכפת לנו איפה נולדת".
זה היה הביקור הראשון שלי במדינה מוסלמית לה אין יחסים דיפלומטים עם ישראל, טיול ששינה את כל מה שידעתי על העולם המוסלמי ואיך באמת מסתכלים על ישראל (הרבה יותר חיובי ממה שהתקשורת\פוליטיקאיים רוצים שנחשוב)

במשך השנים, ויחד עם הדרכון האירופאי שלי, ביקרתי וטיילתי בערב הסעודית, קטאר, בחריין, איחוד האמירויות (לפני הסכמי השלום), מלזיה, בנגדלש, עומאן, ברונאי ואינדונזיה.
מעולם לא הייתה לי שום בעיה בכניסה, יציאה או קונקשיין במדינות אלו.

יש לכם מידע נוסף? עשיתם קונקשן או ביקרתם באחת מהמדינות האלו? אני והקוראים נשמח לשמוע בתגובות.

תודה רבה, המשיכו לומר כן! וצאו לגלות את העולם
דין קיכל
הנווד הדיגיטלי

ביקור בערב הסעודית, אוקטובר 2022

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *