fbpx

איך להיות נווד דיגיטלי?

המושג נווד דיגיטלי צובר פופלריות, אך עדיין, רבים מהאנשים שאני פוגש בדרכים מעולם לא שמעו את המושג נווד דיגיטלי או בגרסאתו הלועזית Digital Nomad.

אלו שמכירים, לרוב משייכים את המושג לתמונות של מחשב נייד על רקע חופים אקזוטיים ברחבי העולם או טיולים בעולם; אלו מראות אמינים ונכונים – אך מציגים רק חלק קטן מהתמונה המלאה, ומחסירים מהמשמעות המלאה של סגנון החיים של הנווד הדיגיטלי.

הגדרה: נווד דיגיטלי – Digital Nomad

נווד דיגיטלי הינו מי שיכול לבצע עבודתו בעזרת אמצעיים טכנולוגיים וללא תלות במיקום.

רבים מאלו שעובדים דרך המחשב מנצלים זאת בכדי לשהות במקומות בהם עלויות המחייה נמוכות יותר ממדינת האם שלהם, ובכדי לטייל בעולם כמובן.

אחרים, בוחרים לעבוד מהבית או מבית הקפה בשכונה ולנהל טוב יותר את הזמן – גם הם נוודים דיגיטליים.

תל-אביב, נהריה, תאילנד או ארגנטינה – המיקום של הנווד הדיגיטלי לא משנה – כל עוד העבודה יכולה להתבצע דרך המחשב או האינטנרנט.

המושג נווד גורם לנו לחשוב שחייבים לנווד או לטייל בעולם, אך זה לא המקרה – הסיבה שאין חובה "לטייל" בעולם בשביל להיכלל בהגדרה של נווד דיגיטלי הינה פשוטה – אם ניקח מהנווד הדיגיטלי את החופש לבחור את המיקום שלו, ו'נכריח' אותו לגור במקום אחר – שללנו ממנו את בסיס ההגדרה של הנווד הדיגיטלי – החופש לבחור במיקום.

Remote work, location independent, work from home – אלו מושגים מקבילים ודומים למושג של נווד דיגיטלי.

אם אתה עובדים מהבית, אם אתם יכולים לבחור לעבוד מבית קפה, מתל-אביב, חיפה, אילת, או ברלין – אתם נוודים דיגיטליים.

אם העבודה אינה דורשת ממכם להגיע למשרד – אתם נוודים דיגיטליים.

אז איך להיות נווד דיגיטלי?

כפי שסיכמנו והסכמנו, בכדי להיות נוודים דיגיטליים עליכם למצוא פרנסה היכולה להתבצע ללא תלות במיקום ובאמצעיים טכנולוגיים.

בעולמנו המתחדש יש יותר ויותר חברות ועסקים המאפשרים לעובדים לעבוד מרחוק – אלו נקראות Remote Friendly, ויש חברות שהן מבוססות על מודל של עבודה מרחוק, כלומר, כל הצוות מפוזר ואין ממש משרד אחד ראשי אליו כולם מגיעים. חברות כאלו מכונות Remote first או Remote DNA.

הרבה מהחברות האלו הן ממגזר ההייטק, שכן ההמרה לעבודה שמתבצעת מרחוק קלה יותר, אך מגוון המשרות משתכלל כל הזמן ואם לפני 5 שנים המשרות היו שמורות למהנדסי תוכנה, היום כבר יש מבחר גדול של משרות בתחומים של שיווק, מכירות, שירות לקוחות, גרפיקה, תוכן, ניהול אדמנסטרטיבי ועוד.

שני אתרים מרכזים את רוב המשרות remote עבור נוודים דיגיטליים:

www.remoteok.io

www.weworkremotely.com

ויש באתר דף המרכז קישורים לאתרים נוספים.

מה שצריך לדעת זה שהביקוש למשרות כאלו עדיין גובר על ההיצע – לכן מומלץ להתעדכן בתדירות גבוהה, ולשלוח קורות חיים ומכתב מקדים בשלב מוקדם של המשרה המפורסמת.

האפשרות האחרת, בה נוודים דיגיטליים רבים אחרים בוחרים זה לעבוד כ-freelancers בתחום שלהם ולהציע שירותים לשוק הרחב.

יש כיום פלטפורומות המאפשרות בקלות לכל אחד למכור שירותים ומוצרים בקלות רבה, עם חסמי כניסה נמוכה ובעלות שהיא הרבה פעמים – חינם!

כמה דוגמאות ל-makretplaces כאלו הם:

Fiverr [פייבר] – פלטפורמה עולמית (חברה ישראלית) המאפשרת לכל אחד למכור כל שירות בעלות המתחילה ב-5$ ועד 10,000$.

תמצאו שם גרפיקאים, בוני אתרים, מתרוגמנים, קרינים, עורכי וידאו, תמונות וקול, מוזיקאים, תסריטאים, וגם כאלו שיצעקו את השם שלך בצרפתית ליד מגדל אייפל וישלחו לכם וידאו של זה. באמת שיש שם הכל, ואני בטוח שלכל אחד יש כשרון שאפשר להמיר לשירות ב-Fiverr.

רבים נוטים לחשוב שקשה להתקיים מעסקאות של 5$ וחוששים מהתחרות הרבה שיש בפלטפורמה – אבל בגלל אנשים כאלו – אחרים מצליחים להרוויח סכומים יפים מאוד בפייבר, ומתקיימים מכך.

אל תתנו לתחרות להוריד לכם את המוטיבציה – אלא להיפך – לחזק אתכם כי יש ביקוש וזה אפשרי.

אם לא כהכנסה עיקרית, זה יכול להיות עסק צד חביב מאוד, בו אתם שולטים בקצב העבודה.

Upwork [אפוורק] – פופלרית במיוחד עבור מקצועות ההייטק, אבל לא רק. תוכנה, שירות לקוחות, חשבונאות, שיווק, ותוכן אלו חלק מרשימה ארוכה של קטגוריות פופלריות באתר.

אפוורק נתפסת כיותר אקסלוסיבית ומקצועית, שכן יש תהליך סינון לאלו המבקשים להציע את שירותיהם, וגם המחירים גבוהים יותר.

Etsy [אטסי] – זה marketplace בדומה ל-אמאזון המאפשר לכל אחד לפתוח חנות אונליין – אטסי מתמקדת בתחומי האומנות – זה המקום למכור עבודות יד, יצירות אומנות, תכשיטים, ציורים, תמונות, ריהוט ועוד.

xplace [אקספלייס] – זירה דומה ל-upwork, מאפיינים דומים, ופופלריות שגדלה משמעותית בשנים האחרונות.

אלו הן רק כמה פלטפורמות מתוך רבות אחרות המאפשרת לכם למכור שירותים ומוצרים. בתחומים יותר ספציפיים ייתכן ותמצאו פלטפורמות יותר מדוייקות לעיסוק שלכם, כמו Shutterstock למכירת תמונות.

בקרו באתרים האלו, חפשו מדריכים ב-YouTube וצללו לעומק – אלו פלטפורמות מוכחות, היכולות לפתוח בפניכם גישה אל מיליוני גולשים והמוני לקוחות פוטנציאליים.

השקיעו זמן בלמידת השירותים, השוק, והתחרות, השקיעו ביצירת פרופיל, או בכתיבת קורות חיים.

מי שעושה – מצליח, אז לא להתיייאש. דברים טובוים לוקחים זמן. רבים מהחברים אותם אני פוגש בדרכים נרתעים מהעבודה שנדרשת על מנת למצוא עבודה מרחוק, או לפתוח פרופיל בפלטפורמות ההוא – לרוב זוהי דחיינות ועצלנות – והם אלו הגורמים שבאמת מונעים מאנשים לעשות שינוי וליצור לעצמם חיים יותר חופשיים מבחינת מיקום ותעסוקה.

אני לא חושב, או טוען שזה קל, או שזה תהליך שקורה ביום אחד, אבל אני כן יודע – שמי רוצה להיות נווד דיגיטלי, להתפרנס מרחוק – יכול.

החסמים היום נמוכים, העלויות ליצירת פרופיל הן לעיתים אפס, אפשר לנסות מספר פעמים, ומספר כיוונים שונים, ואפשר לחפש עבודה כל יום – עד שמוצאים.

אני לא חושב או טוען שזה קל – אבל אני יכול יודע – זה אפשרי.

מאז 2014 אני עובד מרחוק, טיילתי עד כה ב-100 מדינות, ופגשתי אלפי אנשים שעובדים מרחוק, אף אחד מהם לא האמין שזה אפשרי – עד שהם פשוט עשו זה, עבדו קשה – וזה קרה!

בכל יום יותר ויותר אנשים ממירים עבודה קיימת לעבודה מרחוק, יותר עסקים מאפשרים זאת, יותר עבודות עוברות הסבה לעולם הדיגיטלי, ויותר אנשים מעבירים את הביזנס שלהם לאונליין – אין סיבה שאתם לא יכולים לעשות את השינוי.

מזל, זה תוצאה של עבודה קשה. ולמזלנו, בעידן שהוא כל כולו דיגיטלי – אפילו לא צריך להזיע, אלא ללחוץ על מקשי המקלדת.

דיברתי בהזדמנויות רבות על הנוודות הדיגיטלית שלי, אתם יכולים לקרוא ולצפות בהם בערוץ היוטיוב – איפה דין? הנווד הדיגיטלי.

המשיכו לקרוא באתר ובקרו גם באתר נוודים דיגיטליים ישראל ולמדו עוד על עבודה מרחוק, מדריך יעדים והטבות לנווד הדיגיטלי.

בברכה תגידו כן! וצאו לגלות את העולם,

נמרוד דין קיכל, איפה דין?

הנווד הדיגיטלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *